عکسچاپ
section background
کارت های حافظه

کارت های حافظه

کارتهای حافظه در دوربینهای دیجیتال برای ذخیره و نگهداری تصاویر درنظر گرفته شده است . زمانی عکاسان با مشکلاتی از قبیل محدودیت تعداد عکس ، حمل نگاتیو ، مشخص نبودن نتیجه کار تا قبل از چاپ عکس ، مشکلات چاپ و … مواجه بودند ولی امروزه میتوان هزاران عکس را در یک کارت حافظه جای داد و همچنین میتوان هنگام عکسبرداری ، از نتیجه کار، آگاه شد و همین امرافراد بسیاری را به این رشته علاقه مند کرده است . کارتها تنوع فراوانی از نظر نوع شرکت سازنده و حجم حافظه دارند . در ساخت این نوع حافظه های دیجیتال عمدتا از فناوری Flash Memory استفاده شده است و مزیت آن در این است که میتواند اطلاعات را بدون نیاز به برق و باتری ، در خود حفظ کند . به این نوع حافظه ها ، حافظه غیر فرار نیز میگویند .

روش کارکرد یک دوربین و ثبت یک عکس بروی حافظه :

تصویر دیجیتال در دوربین پس از شکار شدن توسط عکاس وارد لنز شده و پس از آن به سطح سنسور که امروزه جای فیلم را گرفته است برخورد میکند و در مرحله نهایی ، تصویر خلق شده ، اصلاحاتی در نوردهی و کاهش پارازیت و … روی آن انجام میشود. پس از این مرحله تصاویر در یک حافظه واسط میانی که داخل دوربین قرار گرفته و حجم آن ثابت است ، ریخته میشود (Buffer) و در آخر در حافظه اصلی ذخیره میشود .

انواع کارت حافظه : 

  • PC_CARD از اولین کارت حافظه است که در ابتدا برای انتقال فایلهای حجیم بین کامپیوترها استفاده میشد و اندازه فیزیکی نسبتا بزرگی داشت .
  • CF یا COMPACT FLASH اندازه این کارت نسبت به PC کوچکتر است و یکی از پراستفاده ترین انواع حافظه میباشد . این کارتها توسط شرکتهای مختلفی ساخته شده اند و هر یک سرعتهای متفاوتی در خواندن و نوشتن اطلاعات دارند
  • SM یا   SMART MEDIAاین کارت باریکتر از نوع CF بوده و مصرف باتری کمتری هم دارد . اما نسبت به محیط های الکترومغناطیسی و اشعه X حساس است .
  • MS یا SONY MEMORY STICK این کارت محصول شرکت سونی بوده و در حال حاضر بیشتر در دوربین های SONY کاربرد دارد و مانند کارت CF در برابر میدانهای الکترومغناطیسی مقاومت خوبی دارد .
  • انواع دیگر کارت حافظه XD , SD , MMC کارتMMC ازتلفیق فناوری کارتهای CFوSM ساخته شده است وبه غیرازدوربینها،دردستگاههای دیگری نیزاستفاده میشود

 کارتهای SD سرعت انتقال بالایی دارند و مشابه کارتهای SM مصرف باتری آنها پائین است . این کارتها با کارتهای MMC سازگار هستند و کارتهای MMC را میتوان در شکافهای CD استفاده کرد . کارتهای XD ساخت مشترک شرکتهای fuji و   Olympus میباشد و دارای ظرفیت بالا در حد 8 GB بوده ، سرعت زیاد و مصرف باتری کمی دارد . مهمترین خصوصیت آن اندازه بسیار کوچک آن است .

MEMORY CARD READER : این دستگاه میتواند تصاویر را از یک یا چند کارت حافظه خوانده و از طریق کابل ارتباطی خود ، وارد کامپیوتر نماید . این دستگاه برای اننقال تصاویر به کامپیوتر از باتری داخلی دوربین استفاده نمیکند و بنابراین طول عمر باتری افزایش می یابد . این دستگاه قادر به خواندن تمام کارتهای CF,SM,MMC,SD وXD میباشد و با کابل واسط USB 2 سرعت مناسبی در انتقال اطلاعات دارد .

در شکلهای زیر نمونه هایی از کارتهای حافظه را ملاحضه میکنید :

Untitled-2

ترک یک پاسخ

دسته بندی ها

ابر تگ به طرح های آماده


مشاهده همه

ابر تگ وبلاگ


مشاهده همه