عکسچاپ
section background
پیچ وضعیت دوربین ( حالتهای عکسبرداری )

پیچ وضعیت دوربین ( حالتهای عکسبرداری )

در قسمت بالای تمام دوربینهای دیجیتال پیچی وجود دارد که به آن پیچ وضعیت میگویند . این پیچ به ما این امکان را میدهد که نوع و حالتهای عکسبرداری را به صورت دستی و یا اتوماتیک مشخص کنیم . در اکثر دوربینها این حالات یکسان است که به برخی از آنها اشاره میکنیم :

 • حالت اتوماتیک (Auto) : استفاده از این حالت برای افراد مبتدی یا تهیه عکسهای فوری بدون این که بخواهیم خود را درگیر تنظیمات پیچیده نماییم پیشنهاد میشود . در این حالت تمامی تنظیمات از قبیل : نوردهی ، اندازه دیافراگم ، سرعت شاتر ، ISO و … را ، دوربین به صورت اتوماتیک مشخص میکند و استفاده از برخی امکانات مقدور نمیباشد .
 • عکسبرداری از چهره (Portrait) : در این حالت تنظیمات دوربین به صورت اتوماتیک طوری تعیین میشود که در عکسبرداری از چهره ، شخص واضح و شفاف و پشت صحنه قدری مات بیافتد تا تصویر از جلوه بیشتری برخوردار گردد . مزیت دیگر این حالت اینست که دوربین طوری تنظیمات را انجام میدهد که رنگ پوست ظاهری طبیعی پیدا کند .
 • عکسبرداری از منظره (Landscape) : در این حالت دوربین دیافراگم را قدری بسته تر میکند تا موضوعات در فواصل دور نیز واضح و شفاف بیافتند و دیگر آنکه دوربین طوری نورسنجی میکند تا تمامی موضوعات ، رنگ و ظاهری طبیعی و زنده داشته باشند .
 • صحنه های ورزشی (Sport) : به جهت عکسبرداری از صحنه های ورزشی استفاده میشود که حاوی حرکات سریع هستند . در این حالت دوربین به صورت اتوماتیک سرعت شاتر بالایی را انتخاب میکند تا تصویری واضح به دست آید .
 • عکسبرداری در شب (Night Scene) : با استفاده از این گزینه دوربین سرعت شاتر را پایین آورده و تصاویر به دست آمده واضح و شفاف می افتد . در این حالت چون سرعت شاتر پایین می آید ، لذا استفاده از سه پایه ضروری است .
 • غروب خورشید : با استفاده از این گزینه میتوان از غروب خورشید عکسبرداری کرد ودرحالت دوربین رنگهای گرمتری را به تصویر اضافه میکند . اگر میخواهید آسمانی قرمز رنگ داشته باشید ، این حالت بهترین گزینه است .
 • عکاسی از سوژه های کوچک (Macro) : در این حالت دوربین به صورت اتوماتیک ، بازترین دیافراگم را انتخاب میکند که باعث میشود تمامی اجزاء اضافه دور سوژه اصلی مات شده و سوژه از پشت زمینه جدا شود . برای عکاسی از گلها ، حشرات ، ظروف کوچک و … میتوان از این گزینه استفاده کرد . هنگام عکاسی با حالت ماکرو ، عملکرد لرزشگیر دست کاملا اثر بخش نخواهد بود و برای نتیجه بهتر از سه پایه استفاده کنید .
 • عکسبرداری پانوراما (Panorama) : اگر دوربین شما دارای این قابلیت است ، میتوانید از صحنه هایی عکاسی کنید که به طور معمول در کادر تصویر شما نمی گنجد . عکس پانوراما از کنار هم قرار دادن تصاویر جداگانه ای شکل میگیرد که با حرکت دوربین و عکسبرداری از یک موضوع به دست آمده اند . چنانچه حرکت دوربین یک دور کامل 360 درجه باشد ، تصویر پانورامای 360 درجه به دست می آید . در سه حالت میتوان عکس پانوراما گرفت :            1) پانورامای افقی مثل تصاویر منظره   2) پانورامای عمودی مثل عکاسی از یک برج یا آبشار  3) پانورامای 360 درجه مثل عکسبرداری از یک میدان

در تمام گزینه های بالا ، دوربین تمامی تنظیمات از قبیل اندازه دیافراگم ، سرعت شاتر ، ISO و… را به صورت اتوماتیک انجام میدهد و ما نمیتوانیم دخالتی در تنظیمات داشته باشیم . ولی در پیچ وضعیت دوربین امکانات دیگری هم وجود دارد تا ما بتوانیم بعضی از تنظیمات و یا تمام تنظیمات را به صورت دستی ، تغییر دهیم که به آنها اشاره میکنیم :

 • حالت برنامه ریزی شده ( Program یاP ) : از نظر تنظیم نوردهی ، مشابه حالت اتوماتیک (Auto) است ، اما در اینجا عکاس قادر به استفاده از قابلیت های دیگر دوربین نیز میشود . مانند تغییر حالت فلاش ، تعادل سفیدی ، جلوه های خلاق ، اصلاح مقدار نوردهی و …
 • اولویت شاتر (Shutter یا S یا TV) : در این حالت سرعت شاتر توسط عکاس تعیین میشود و دوربین بر اساس میزان نور لازم ، اندازه دیافراگم را مشخص میکند . بنابراین باز قسمتی از نورسنجی را دوربین بر عهده دارد . برای عکسبرداری از سوژه های متحرک ، صحنه های ورزشی و ایجاد حس حرکت اجسام ، استفاده از اولویت شاتر پیشنهاد میشود .
 • اولویت دیافراگم ( Aperture یا A یا AV) : در این حالت اندازه دیافراگم توسط عکاس مشخص شده و دوربین بر اساس نوردهی لازم ، مقدار سرعت مناسب شاتر را تنظیم میکند .  این حالت برای تنظیم عمق میدان کاربرد دارد . قرار دادن سوژه در فوکوس واضح و تار کردن هر چیزی که در جلو و پشت سوژه قرار دارد (با عمق میدان کم) و وسیع تر شدن محدوده فوکوس در هنگام عکاسی از منظره (با افزایش عمق میدان) ، با این گزینه امکان پذیر است .
 • حالت دستی (Manual یا M) : در این حالت کلیه تنظیمات نوردهی دوربین از جمله سرعت شاتر ، اندازه دیافراگم و حساسیت ISO برعهده عکاس است و سیستم نوردهی اتوماتیک دوربین هیچ دخالتی در عکسبرداری نخواهد داشت . بسیاری از عکاسان حرفه ای ترجیح میدهند خود کنترل این تنظیمات مهم را در اختیار بگیرند . استفاده از حالت دستی برای علاقه مندان و هنرجویان عکاسی بسیار ایده آل است تا بتوانند اثر تغییرات هر یک از موارد قابل تنظیم را در عکاسی مشاهده و حالتهای گوناگون را تجربه کنند .

در اکثر دوربینها با کلید جبران نوردهی -/+ و پیچ چرخان کنترل میتوان اندازه دیافراگم و سرعت شاتر را تعیین کرد .

حالت دستی و نوردهی طولانی ( Manual یا M ) : وقتی در حالت دستی پیچ چرخان کنترل را برای تغییر سرعت می چرخانیم و سرعت شاتر به پایین ترین حد خود میرسد ، کلمه ای با حرف  (B  یا BULB)  داخل نمایاب مشخص میشود . از این گزینه برای تصویربرداری از دنباله ها و نوردهی های طولانی ، میتوان استفاده کرد . بعد از قرار دادن سرعت شاتر در حالت B ) ) فقط  کافیست اندازه دیافراگم را مشخص کنید و سپس دکمه شاتر را تا هر زمانی که دوست دارید نگه دارید . در اصل شما با نگه داشتن دکمه شاتر ، خود شاتر را باز کرده اید و در زمانی که شاتر برای مدتی طولانی باز است ، تمامی دنباله های نورانی مثل آتش بازی و تصویر برداری از دنباله ستارگان و حرکات دیگر را ثبت میکند . برای این گزینه از سه پایه ، فوکوس دستی ، گزینه کاهش نویز (پارازیت) استفاده کنید . اگر میخواهید مدت زمان خیلی طولانی شاتر را باز نگه دارید بهتر است از دستگاه کنترل از راه دور استفاده کنید .

نکته : زمانی که مدت زمان تصویر برداری طولانی میشود ، پارازیت نیز بیشتر میشود .

sas

 

پیچ وضعیت دوربین ها ، اکثرا حالاتی یکسان دارند که در مورد آنها درصفحات قبل توضیح داده شد ، مگر آنکه کاربردی اضافه تر نسبت به بقیه دوربینها داشته باشند که برای این منظور گزینه ای تعبیه شده باشد . مثل حالت فیلم برداری ، حالت سپیا ، عکاسی سیاه و سفید ، حالت تشخیص چهره در منظره ، حالت تشخیص لبخند ، حالت تشخیص چهره در شب ، حالت بدون فلاش و غیره . در برخی از دوربینها نیز حالتهایی مثل عکاسی سیاه و سفید ، سپیا و … در زیرمجموعه کلید (MENU) و حالت جلوه های خلاق قرار دارد که بعدا به آنها اشاره خواهیم کرد .

بهبود دهنده محدوده دینامیک (D-Range Optimizer) : این گزینه بروی اکثر دوربینهای دیجیتال قرار دارد و کار آن تصحیح روشنایی تصویر است . هنگامی که کنتراست شدید نور وسایه بین سوژه و پس زمینه وجود داشته باشد ، پدیده ای که هنگام تصویربرداری به سمت خورشید عادی است ، این گزینه میزان کنتراست کل تصویر را کاهش داده تا تصویری با روشنایی و کنتراست مناسب ایجاد شود . هنگام تصویربرداری با بهبود دهنده محدوده دینامیک ، تصویر ممکن است دارای نویز گردد .

جلوه های خلاق (انتخاب پردازش تصویر دلخواه) : در دوربینها و در زیر شاخه MENU یا SET ، گزینه ای با اسم جلوه خلاق وجود دارد که با استفاده از آن میتوان تصویر را پردازش کرد . در این حالت ، پردازش تصویر از لحاظ رنگ صورت می گیرد . به عنوان مثال اگر از طبیعت عکس برداری میکنید ، با انتخاب گزینه جلوه خلاق منظره میتوانید رنگ درختان و سبزه ها را زنده تر و سرسبزتر نشان دهید .

جلوه های خلاق مختلف :

 • استاندارد (Standard) : برای گرفتن صحنه های مختلف با درجه بندی غنی و رنگ های زیبا
 • واضح (Vivid) : اشباع رنگ و کنتراست برای گرفتن تصاویر جذاب از صحنه های رنگارنگ و سوژه هایی مانند گلها ، گیاهان سبز بهاری ، آسمان آبی یا نمای اقیانوس ، افزایش می یابند
 • چهره (Portrait) : برای تصویر برداری از رنگ پوست با جلوه ای نرم و ایده آل برای چهره
 • منظره (Landscape) : اشباع رنگ ، کنتراست و وضوح برای گرفتن صحنه های زنده و شاداب افزایش می یابند . و مناظر در دوردست نیز برجسته تر میشوند
 • دید شب (Night) : مقدار کنتراست برای تصویربرداری از منظره شب که به نمای حقیقی نزدیکتر باشد ، کاهش پیدا میکند
 • غروب آفتاب (Sunset) : تصویربرداری از رنگ قرمز زیبای خورشید در حال غروب
 • سیاه و سفید B/W)) : برای گرفتن تصویرهای سیاه و سفید تک رنگ
 • سپیا (Sepia) : گرفتن تصاویر کرم تک رنگ و جلوه سپیا

وقتی جلوه خلاق را انتخاب میکنید ، در زیر منوی هر یک ، 3 گزینه وجود دارد : اشباع رنگ ، کنتراست و وضوح – که هر یک را میتوان به صورت جداگانه تغییر داد و به تصویر میتوان رنگ  و لعاب بیشتری بخشید .

نکته :

عکس خوب عکسی است که به حقیقت نزدیک باشد . شاید اضافه کردن و غلظت رنگهای مختلف   به تصویر جلوه ای خاص ببخشد ، ولی در اصل از حقیقت دور شده است . بنابراین هنگام تغییر تنظیمات ، کار خود را با وسواس بیشتری انجام دهید و از زیاده روی بپرهیزید .

زمانی که پیچ وضعیت روی Auto و یا انتخاب صحنه است ، حالت جلوه خلاق روی استاندارد قرار می گیرد و نمیتوانید تنظیمات دیگر را انتخاب کنید .

هنگام استفاده ازجلوه خلاق سیاه و سفید (B/W) ، گزینه اشباع رنگ در دسترس نمیباشد .

ترک یک پاسخ