عکسچاپ
section background
نمایاب View finder

نمایاب View finder

نمایاب پنجره ای است که برای مشاهده تصویر و تنظیم کادر عکس استفاده میشود . در تمام دوربینها قبل از اینکه تصویر ثبت شود ، عکاس باید از کم وکیف آن اطلاع یابد و یا به عبارت دیگر باید نور و فاصله موضوع تا دوربین را تنظیم و صحنه را کادر بندی کند که این امر به وسیله نمایاب امکان پذیر میباشد . نمایابها سه نوع دارند به ترتیب زیر:

Optical view finder : این ساده ترین نوع نمایاب است که دارای یک چشمی و مسیر نوری مستقل از لنز اصلی دوربین میباشد . با زوم کردن لنز اصلی ، این چشمی هم به همان اندازه زوم خواهد کرد تا تصویر در اندازه صحیح دیده شود . به این علت که چشمی نمایاب با لنز فاصله دارد ، تصویری که در نمایاب مشاهده میشود دارای مشکل عدم انطباق یا پارالاکس است .

Lcd view finder : این نوع نمایاب از جنس Lcd بوده ، همان تصویری را که بر روی ال سی دی اصلی نقش میبندد ، در یک محدوده کوچکتر حدود 5/0 اینچ نمایش میدهد . اینها دارای چشمی مجزا نیستند و مشکل پارالاکس هم ندارند . در ضمن میتوان برخی از تنظیمات دوربین را حین عکاسی در آن مشاهده کرد .

TTL Optical View finder : بهترین نوع نمایاب بوده ، معمولا روی دوربینهای SLR وجود دارند در این دوربینها نوری که از طریق لنز وارد دوربین میشود به یک منشور یا آیینه میتابد و سپس وارد عدسی نمایاب میشود . بنابراین آنچه درنمایاب میبینیم ، همان چیزی است که به سنسور دوربین میرسد و در عکس وجود خواهد داشت . عبارت TTL به معنای ، از طریق لنز است . چون در واقع این نمایاب تصویر را از طریق لنز دریافت میکند و مشکل پارالاکس هم ندارد .

خطای پارالاکس : زمانی که زاویه دید عکاس با زاویه دید لنز یکسان نباشد این اختلاف زاویه دید باعث حذف بعضی از جزئیات عکس در کناره های تصویر میشود که به آن پارالاکس میگویند . در دوربینهای دولنزی انعکاسی این خطا وجود دارد .

ترک یک پاسخ