عکسچاپ

فیلترها

فیلترها صفحه هایی هستند از جنس شیشه ، پلاستیک یا ژلاتین که در عکاسی به طور عمده دو کار پپپ
اساسی انجام میدهند : تصحیح نور به منظور طبیعی جلوه دادن رنگهای تصویر و ایجاد جلوه های
ویژه تصویری .هر یک از این دو بخش ، گروه های متنوعی دارد . البته درعکاسی دیجیتال استفاده
از فیلتر به اندازه عکاسی سنتی مرسوم نیست ، چراکه بسیاری از جلوه های ایجاد شده توسط فیلترها
را میتوان در برنامه های نرم افزاری ایجاد کرد .
انواع فیلترها :
فیلتر کاهنده نور (ND Filter) : برای کاهش شدت نور استفاده میشود . اگر بخواهیم در محیطهای پرنور فرضا برای به تصویر کشیدن حرکت سوژه ، سرعت شاتر را کم کنیم ، میتوان از چنین فیلتری استفاده کرد . استفاده از این فیلتر ، کنتراست تصویر را کاهش میدهد .
فیلتر پولاریزاسیون (Polarization) : فیلتر پولاریزه از نظر ظاهری شبیه به یک پرده کرکره است که انعکاس های مزاحم نور را از روی سطوح شفاف کاهش داده یا حذف میکند . شدت رنگها را قدری بیشتر کرده ، آسمان آبی را عمیق تر به نظر میرساند . میزان کاهش انعکاس نور بستگی به زاویه فیلتر با نور مزاحم دارد که بر پولاریزاسیون نور تاثیر میگذارد . در این عمل پرتوها با زاویه خاصی حذف و بقیه نور از فیلتر عبور میکند . بهترین زاویه حذف بازتابها با استفاده از این فیلتر ، زمانی است که محور لنز دوربین تا موضوع (خط مستقیم عکسبرداری) با منبع نور زاویه 90 درجه تشکیل دهد . به بیان ساده تر هنگام عکسبرداری ، اگر زاویه تابش نور به سمت شانه چپ و یا راست باشد یعنی حالت 90 درجه با موضوع دارد .
نکته : اگر مستقیما به سمت منبع نور یا دقیقا پشت به آن عکسبرداری کنیم ، اثر فیلتر ناچیز میشود .
فیلتر محافظ (Safety Filter) : لنز دوربین هایی که درپوش محافظ ندارند ، باید هرچند وقت یکبار تمیز شوند که اینکار در بلند مدت باعث خوردگی سطح خارجی لنز و افت کیفیت تصاویر خواهد شد از طرفی ممکن است در اثر برخورد ، لنز شما آسیب ببیند ، ولی با خرید یک فیلتر محافظ میتوانید خیال خود را راحت کنید .
فیلتر ستاره ای (Star Filter) : این فیلتر به نقاط نورانی صحنه ، جلوه درخشش ستاره مانند میدهد هرقدر نقطه نورانی کوچکتر و پرنورتر باشد و پشت زمینه تاریکتری داشته باشیم ، ستاره ای که ایجاد میشود درخشانتر و تیزتر خواهد بود . با اینکار میتوانیم در عکاسی از صحنه های شب ، غروب و طلوع خورشید ، جواهرات و زیور آلات درخشان ، جلوه های زیبایی ایجاد نمائیم .
فیلتر ماورای بنفش (Ultra Violet Filter) : این فیلتر اشعه ماورای بنفش را که یک اشعه نامرئی است حذف میکنند . در کوهستانهای برفی یا سواحل دریا شدت این اشعه زیاد است و باعث گرفتگی و مات شدن تصاویر میشود و تنها راه حل ، استفاده از این فیلتر است .
فیلترهای رنگی (Color Filter) :
همانطوریکه میدانید نور از سه رنگ اصلی قرمز ، سبز ، آبی تشکیل شده است . فیلترهای رنگی انواع مختلفی دارند و میتوانند یک یا دو رنگ از رنگ های اصلی را از خود عبور داده ، باعث جلوه های تصویری خاصی در عکس شوند . مثل فیلتر آبی که تنها رنگ آبی را از خود عبور میدهد و رنگهای قرمز و سبز را حذف میکند _ یا فیلتر سبز که نورهای آبی و سبز را از خود عبور میدهد و رنگ قرمز را حذف میکند . از این فیلترها برای تعادل سفیدی در برخی شرایط عکاسی مثل نورهای مصنوعی و طلوع و غروب خورشید هم استفاده میشود . ولی از آنجا که در عکاسی دیجیتال ، حذف یا کاهش شدت رنگها به راحتی در نرم افزار قابل اجراست و نز تعادل سفیدی به صورت اتوماتیک در دوربین انجام میشود (W/B) ، استفاده از این نوع فیلترها رایج نیست .
 فیلترهای دیگری نیز مانند : فیلتر تصحیح رنگ ، فیلتر چندوجهی ، فیلتر مادون قرمز و … نیزوجود دارد ، ولی سعی کردیم به مهمترین آنها اشاره کنیم .

004

در این عکس نقاط براق و جلوه ستاره توسط فیلتر ستاره ای شکل گرفته که زیبایی تصویر را چند برابر کرده است . اگر در شب عکاسی میکنید با بستن دیافراگم نیز میتوانید این جلوه را پدید آورید . شاید بارها این مسئله برای شما تکرار شده باشد که وقتی چشمان خود را کوچک و یا ریز میکنید ، نقاط نورانی را ستاره ای شکل میبینید که دقیقا همین حالت در دوربین با بستن دیافراگم اتفاق    می افتد . اگر به پشت زمینه تصویر دقت کنید میبینید که رنگها از تیره به روشن امتداد یافته است که فیلتر اشباع رنگ این جلوه را ایجاد میکند .

قانون کلی فیلترها :
هر فیلتر نور همرنگ خود (یا نورهای معادل رنگ خود) را عبور میدهد و سایر نورها را جذب میکند . نکته مهم اینکه میزان جذب نور در فیلترها مقدار معینی است که به هنگام ساخت ، کارخانه سازنده مقدار ضریب فیلترها را اعلام میکند . و ما به هنگام استفاده از فیلترها ، حتما باید برای جبران مقدار نوری که فیلتر جذب میکند ، نوردهی را افزایش دهیم .
فیلترهای غیر رنگی نیز وجود دارد که فیلترهای بی رنگ و خاکستری نامیده شده اند ، و تمام طول موجهای نوررا به یک نسبت کاهش میدهد ، یعنی میزان روشنایی اجسام را بدون تغییر در رنگ آنها پائین می آورد .

002

 نکته : همیشه احتیاج نیست که از فیلترها استفاده کنیم ، بعضی اوقات با خلاقیت خود میتوانیم تصاویر جالبی خلق کنیم

به عنوان مثال : اگر در حالت ضد نور عکسبرداری کنیم ، میتوانیم آسمان و ابرها را تیره نشان داده  و جلوه ای نمایشی به تصویر بدهیم.

003

ترک یک پاسخ