عکسچاپ
section background
فلاش Flash

فلاش Flash

وجود نور کافی شرط اول انجام هر نوع عکسبرداری است . برای عکاسی در فضاهای باز و نور روز مشکل چندانی از این جهت وجود ندارد . لیکن در فضاهای کم نور یا در مکانهای سربسته ، معمولا نور طبیعی موجود برای انجام  عکسبرداری کفایت نمیکند . لذا در چنین شرایطی باید نور عکسبرداری به کمک نورهای مصنوعی پر قدرت تامین شود که این دغدغه همیشگی عکاسان بوده و هست . در دوره اولیه عکاسی ، یعنی در تمام سالهای قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، روشی که عکاسان برای این منظور به کار میبردند ، بدین ترتیب بود که هنگام عکاسی مواد قابل اشتعالی از قبیل پودر منیزیم را در آتش شعله ور میساختند و در پرتو جرقه های نورانی عکس میگرفتند . دوام این جرقه ها کوتاه بود و علاوه بر این همزمان سازی دقیق این جرقه پراکنی برای زمان نسبتا طولانی عکسبرداری آن زمان ، کار چندان ساده و راحتی نبود . با این همه عکاسان در آن زمان با تکیه بر تجربه و مهارتهای خود با همین روشهای ابتدائی عکسهای درخشانی در تاریخ ثبت کرده اند

در اوایل دهه 1930 میلادی فلاشهای لامپی اختراع شد . این فلاشها در ابتدا حبابهای بزرگ شیشه ای محتوی گاز اکسیژن بودند که چند لایه ورق آلیاژ منیزیم آلومینیوم را در داخل آنها پیچیده بودند و برای اشتعال آنها یک فیلامان حرارتی را که نیروی الکتریکی آن توسط باتری های بسیار بزرگی تامین میشد ، در داخل حباب قرار میدادند . این آلیاژ فلزی پس از اشتعال یکباره میسوخت و نور شدیدی تولید میکرد . با گذشت زمان انواع فلاشهای لامپی ساخته شد .

مکانیسم فلاشهای الکترونیک نسبتا ساده است : مقدار قابل توجهی انرژی الکتریکی در یک خازن ذخیره میشود ، سپس با اتصالی که شاتر دوربین با فلاش برقرار میکند ، تمام یا قسمتی از این انرژی ذخیره شده ، در یک لوله محتوی گاز زنون (لامپ فلاش) تخلیه میشود . این تخلیه الکتریکی در کسر بسیار کوچکی از ثانیه صورت میگیرد و در نتیجه نور بسیار شدیدی تولید میشود .

فلاشها بعد از تخلیه شدن ، احتیاج به شارژ مجدد دارند و زمانی را که لازم دارند بسته به نوع مدار الکترونیک ، منبع انرژی (نوع باتری ، برق شهر) و میزان تخلیه الکتریکی که در هر بار فلاش زدن صورت میگیرد دارد . باتری های معمولی و کهنه  برای فلاشهای الکترونیک مناسب نیستند ، زیرا سریع تخلیه میشوند و زمان شارژ مجدد فلاش را بسیار طولانی میکنند  .

سرعت همزمانی فلاش :   

از آنجا که مدت دوام نور فلاش بسیار کوتاه است ، بنابراین در لحظه فلاش خوردن نباید هیچ مانعی در مسیر نور فلاش تا سطح فیلم و سنسور قرار گیرد . در غیر این صورت این مانع جلوی نور فلاش را سد میکند و باعث میشود که قسمتی از فیلم نور نبیند . در حالت عادی تنها مانعی که جلوی فیلم را میگیرد شاتر دوربین است . یعنی به بیان ساده تر : در همان مدتی که شاتر باز میشود ، فلاش نور خود را پخش بکند و اگر چنین نباشد و سرعت شاتر بیشتر از سرعت پیشنهادی باشد ، قسمتی از عکس نور نخورده و تیره میشود .

اگرچه فلاشها خیلی از مشکلات را حل کرده اند ولی یکی از نقص های بزرگ آن ، از بین بردن سایه ها و تخت به نظر رسیدن موضوع میباشد .

حالتهای مختلف فلاش :

فلاشهای سرخود که در اکثر دوربین های دیجیتال قرار دارند دارای حالتهای مختلفی میباشند که عکاس میتواند بر اساس شرایط صحنه ، آنرا تنظیم کند :

حالت اتوماتیک  (Auto) : دراین حالت دوربین تشخیص میدهد نور به میزان کافی وجود دارد یا نه در صورت مناسب نبودن میزان نور ، فلاش به صورت اتوماتیک عمل خواهد کرد .

فلاش همیشه فعال  (fill flash) : در این حالت دوربین صرف نظر از اینکه نور کافی در صحنه وجود دارد یا نه ، فلاش را فعال خواهد کرد . از این حالت برای از بین بردن سایه ها و نقاط تاریک در تصویر استفاده میشود .

همزمانی آهسته  (slow) : هنگامی که در شب از اشخاص یا اشیاء عکاسی میکنید و فلاش عمل میکند ، سرعت شاتر از حد خاصی پایین تر نمی آید ، بنابراین پشت زمینه تصویر تاریک میشود . برای روشن شدن پشت زمینه میتوان از این حالت استفاده نمود و بهتر است از 3پایه استفاده کنیم .

همزمانی عقب  (REAR) : در این حالت هربار که شاتر را رها میکنید ، درست قبل از اینکه نوردهی تکمیل شود عمل میکند . از این حالت برای گرفتن تصویری طبیعی از دنباله یک سوژه متحرک مانند دوچرخه در حال حرکت یا شخصی که در حال حرکت است ، میتوان استفاده نمود .

نکته :

هود لنز یا آفتابگیر ممکن است نور فلاش را سد کرده و باعث لکه ای سیاه در پایین تصویر شود .

هنگام استفاده از فلاش سرخود از فاصله 1 متری و بیشتر عکاسی کنید .

زمانی که نمیخواهید از فلاش استفاده کنید ، حالت فلاش را روی فلاش خاموش قرار دهید .

هر فلاشی یک فاصله ای مشخص را پوشش میدهد و اگر فاصله شما از سوژه زیاد باشد و از فلاش استفاده کنید ، نور فلاش به موضوع نرسیده و باعث تاریک شدن سوژه وپشت زمینه میشود .

 

ملایم کردن نور فلاش :

یکی از راههای ساده برای ملایم کردن ، بستن چند لایه دستمال کاغذی سفید یا ورقهای سفید در جلوی شیشه فلاش است . راه حل دیگر استفاده از بازتابگر (رفلکتور) است که میتوان با این روش نور فلاش را از راه انعکاسی به موضوع تاباند . و آخرین راه پرپر کردن نور است که بدان ، نور پخشیده نیز میگویند . اگر فلاش شما قابلیت چرخش به سمت بالا و پائین ، چپ و راست را دارد ، میتوانید آنرا به سمت دیوار یا سقف بچرخانید تا ازشدت نور فلاش کاسته شود . در این حالت نور فلاش پس از برخورد به دیوار یا سقف و کاسته شدن شدت نور ، منعکس شده و نور ملایم تری به سوژه برخورد میکند .

12

نکته : هنگامی که فلاش دوربین را فعال میکنیم ، نورسنج داخلی دوربین بلافاصله سرعت شاتر را افزایش میدهد و این عمل خیلی از مشکلات بویژه عکاسی از سوژه های متحرک را از بین میبرد . هنگامی که دیافراگم  را انتخاب میکنید ، سرعت شاتر نیز نسبت به آن تغییر می یابد ولی اگرنیاز به سرعت بالای شاتر داشته باشید و سرعت را بالا ببرید ، به ناچار مجبور میشوید دیافراگم را نیز تغییر دهید تا نورسنجی صحیح انجام گیرد . پس تنها گزینه برای تغییر نکردن دیافراگم و افزایش سرعت شاتر استفاده از فلاش است .

فلاش و قرمزی چشمان (Red eye reduction) :

هنگامی که فاصله فلاش تا عدسی دوربین کم باشد این اتفاق می افتد . اما علت قرمز شدن چشمان این است که نور فلاش پس از گذشتن از مردمک به شبکیه میخورد . در آنجا مویرگ های خونی جای دارند که قرمز رنگند و نور فلاش بازتابیده از شبکیه ، در تصویر ، قرمز نمایان میشود .

چند راه حل برای این مشکل وجود دارد : اول آنکه با به کارگیری از یک چراغ مطالعه یا هر منبع دیگری موجب تنگ شدن مردمک چشم شوید .دوم اینکه از سوژه خود بخواهید مستقیم به لنز دوربین نگاه نکند و راه حل سوم ، استفاده از گزینه کاهش قرمزی چشم در دوربین است. این قابلیت در اکثر دوربینها  وجود دارد که میتوان به هنگام استفاده از فلاش از آن بهره برد . دراکثر دوربینها این قابلیت در دکمه منو (Menu) قرار دارد و با فعال کردن آن ، آیکن آن نیز روی صفحه نمایش داده میشود .

در قسمت بالای دوربینها ، محلی برای اتصال فلاش های خارجی وجود دارد و به هنگام نصب آن روی کفشک ، فلاش داخلی ( فلاش سرخود دوربین ) غیر فعال میشود . البته فلاش خارجی را از کلید تنظیمات فلاش ، فعال میکنیم که با گزینه WL (فلاش بی سیم) مشخص شده است .

 

ترک یک پاسخ