عکسچاپ
section background
عکاسی دیجیتال چیست ؟

عکاسی دیجیتال چیست ؟

عکس دیجیتال در اصل یک فایل کامپیوتری است که حاوی اطلاعات یک تصویر میباشد . این فایل میتواند بر روی هارد دیسک یک کامپیوتر ، دیسکت ، cd  یا هر وسیله ذخیره سازی اطلاعات ، نگهداری شود . این تصاویر را میتوان بر روی صفحه مانیتور نمایش داد ، به کمک برنامه های ویرایش عکس اصلاح نمود یا به وسیله پرینتر چاپ کرد .

عکس دیجیتال از تعداد محدودی نقطه یا پیکسل (pixel) تشکیل شده است که این نقاط به صورت سطری و ستونی در کنار هم قرار می گیرند . دو خصوصیت کیفی مهم هر عکس دیجیتال وضوح   و عمق رنگ است . این دو مشخصه معرف کیفیت عکس مربوط هستند و البته در حجم فایل عکس هم تاثیر دارند .

وضوح تصویر (RESOLUTION) :

وضوح تصویر در عکس دیجیتال با حاصلضرب تعداد سطرها و ستون های تشکیل دهنده آن بیان میشود . به عنوان مثال در وضوح تصویر (600×800) عدد سمت راست تعدادسطرها و عدد سمت چپ تعداد ستون ها را نشان میدهد و به عبارتی دارای 600 ردیف است که در هر ردیف 800 نقطه قرار گرفته است . حاصلضرب این دو عدد 480000 یا KP480 تعداد نقاط تشکیل دهنده عکس را تعیین میکند . واضح است هرچه وضوح یک تصویر بیشتر باشد ، تعداد نقاط آن بیشتر است و عکس از کیفیت بالاتری برخوردار میباشد . (KP  یا KILO PIXEL کیلو پیکسل ، واحد نمایش وضوح تصویر است )

عمق رنگ (COLOR  DEPTH) :

عامل دیگری که در کیفیت عکس دیجیتال نقش دارد ، عمق رنگ است . عمق رنگ معرف حداکثر تعداد رنگ هایی است که میتواند در یک تصویر وجود داشته باشد . در دنیای پیرامون ما میلیون ها رنگ متفاوت وجود دارد . وقتی به منظره ای نگاه می کنیم ، چشم ما قادر به تشخیص میلیون ها رنگ است ، اگرچه ممکن است این رنگ ها اندکی در روشنی یا تیرگی با هم تفاوت داشته باشند .

وقتی یک تصویر واقعی به صورت دیجیتال در می آید ، هرقدر که طیف رنگ های آن تصویر گسترده باشد و تعداد رنگ های بیشتری را ذخیره نماید ، آن تصویر واقعی تر و زیباتر جلوه خواهد کرد . عمق رنگ عکس دیجیتال به قابلیت دستگاهی برمیگردد که آن را ایجاد کرده است .

عکس دیجیتال چگونه خلق میشود ؟

  • دوربین دیجیتال DIGITAL CAMERAS
  • اسکنرها SCANNERS
  • نرم افزارهای ویرایش عکس PHOTO EDITING SOFTWARES

ترک یک پاسخ