عکسچاپ
section background
عدسی ( لنز ) و انواع آن

عدسی ( لنز ) و انواع آن

شکی نیست که مهمترین قسمت هر دوربین عکاسی عدسی یا لنز آن است . کیفیت هر تصویر ، از وضوح کامل در تمام نقاط گرفته تا فقدان کج شکلی و هر نوع انحنا و اعوجاج خطوط و غیره بستگی به طرز ساختمان و جنس شیشه و مواد پدید آورنده عدسی و همچنین وضع قرار گرفتن اجزاء سازنده آن دارد . بدیهی است که بهای عدسی نیز به همه این عوامل مستقیما مربوط میشود .

لنز مجموعه ای از عدسی های محدب و مقعر است که تشکیل یک عدسی محدب مرکب را میدهند . لنز پرتوهای نور را به سمت دوربین و دریچه ورودی می آیند ، در یک نقطه (کانون لنز) متمرکز میکند . کیفیت ساخت و جنس لنز در کیفیت تصویر نقش زیادی دارد .

بر روی لنز دوربین اطلاعاتی حک شده است که ما را در انتخاب و شناسایی ویژگی های آن لنز یاری میدهد :

 • شرکت سازنده لنز
 • جنس لنز
 • مقدار بزرگنمائی (zoom factor) : در صورتی که لنز خاصیت بزرگنمایی داشته باشد ، مقدار آن قید میشود مثل 2X  یا 3X و …
 • فاصله کانونی ( focal length ) : پرتوهای نوری که از فاصله بسیار دور به لنز میرسند ، همگی در کانون لنز متمرکز میشوند
 • درجه دیافراگم (f/stop) : نسبت فاصله کانونی لنز به بزرگترین قطر دیافراگم

 

انواع لنز :

 • لنزهای نرمال (normal lenses) : دارای زاویه دید شفاف چشم انسان (45 درجه) هستند . فاصله کانونی آنها حدود mm 75- 38 میباشد .
 • لنزهای واید (wide lenses) : فاصله کانونی آنها از لنزهای نرمال کمتر است و در حدود mm 38-24 میباشد . زاویه دید آنها بیشتر از لنز نرمال است و برای عکسبرداری از مناظر ، ساختمانهای بزرگ و عکس های گروهی استفاده میشوند .
 • لنزهای چشم ماهی (fish-eye lenses) : فاصله کانونی کمتر و زاویه دید بیشتر از لنزهای واید دارند . تصاویر آنها بصورت کروی شکل در می آید . فاصله کانونی mm24- 8
 • لنزهای ماکرو (macro lenses) : به منظور عکسبرداری از موضوعات در فاصله بسیار نزدیک استفاده میشوند (معمولا mm60- 10) مثلا برای عکاسی از گلها ، تمبر ، سکه و …
 • لنزهای تله فتو (photo lenses Tele) : فاصله کانونی آنها بیشتر از لنزهای نرمال و زاویه دیدشان باریک تر میباشد . معمولا برای بزرگنمایی و عکاسی از فواصل دور استفاده میشود . مثل عکاسی ورزشی و حیات وحش و … _ فاصله کانونی mm 345- 75 و بیشتر میتواند باشد
 • لنزهای زوم و بزرگنمایی (zoom lenses) : این لنزها روی اکثر دوربینهای امروزی قرار دارند و در ساخت آنها از چندین لنز دیگر استفاده شده است . با تنظیم اتوماتیک فاصله این لنزها ، فاصله کانونی لنز تغییر یافته و تا حدودی حالتهای واید یا تله را در اختیار عکاس قرار میدهد .

 

فاصله کانونی چیست ؟ 

برای همه ما پیش آمده است که روزی با یک ذره بین ، کاغذی را به کمک نور خورشید آتش زده باشیم . نقطه ای که اشعه خورشید در آن متمرکز میشود و کاغذ آتش می گیرد کانون عدسی است .

به بیان علمی تر ، پرتوهای نوری که از فاصله دور (بی نهایت) به یک عدسی محدب برسد ، پس از عبور از عدسی در یک نقطه جمع میشود که آنجا را کانون عدسی میگویند و فاصله کانون را تا مرکز اپتیک عدسی ، فاصله کانونی مینامند .

هر لنز دارای زاویه دید خاصی است که هرچه در داخل آن قرار بگیرد عکسش گرفته میشود . به نسبت کوتاهی یا بلندی فاصله کانونی این زاویه تغییر میکند : بدینگونه که هرچه فاصله کانونی کوتاهتر باشد زاویه دید بازتر خواهد بود و هر قدر فاصله کانونی بلندتر شود زاویه دید بسته تر خواهد شد . همین امر موجب پیدایش عدسیهای گوناگون میشود .

 

نکاتی در رابطه با نگهداری لنزها :

برای پاک کردن عدسی از برسهای بسیار نرمی که برای این منظور ساخته میشوند استفاده کنید _ دستمال های مخصوصی نیز برای پاک کردن عدسیها وجود دارد که بی ضرر هستند _ درپوش لنز را جزء در موقع لزوم برندارید _ عدسی را در معرض رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید _ گرد و غبار از وضوح تصویر می کاهد _ ظهور لکه های زرد در داخل لنز ، خبر از جدا شدن عدسیها میدهد .

ترک یک پاسخ