عکسچاپ
section background
جلوگیری از لرزش دست

جلوگیری از لرزش دست

اگر میخواهید عکسی بگیرید که محو و تار نباشد ضروری است که دوربین خود را ثابت نگاه دارید . با بالا بردن سرعت شاتر میتوانید احتمال لرزش دوربین را کاهش دهید ، به این معنی که وقتی سرعت شاتر 1:125 ثانیه باشد ، عکس نسبتا واضح خواهد بود . اما اگر در همین شرایط با سرعت مثلا 1:60 یا 1:30 ثانیه عکس بگیرید ، لرزش احتمالی دست تاثیر خود را در عکس نمایان خواهد ساخت . البته با آرامش کامل و حبس کردن نفس خود و استفاده از سرعت شاتر 1:60 به بالا میتوان بدون سه پایه نیز عکس واضح گرفت . مسئله دیگر نوع و اندازه عدسی است . به بیان ساده تر هر چقدرعدسی دوربین بزرگتر و سنگین تر باشد  ، سرعت شاتر نیز باید افزایش یابد . به عنوان مثال هنگام استفاده از عدسی 120 میلیمتری ، سرعت شاتر بهتر است از 1:125 ثانیه کمتر نباشد یا هنگام عکاسی با عدسی 500 میلیمتری ، سرعت شاتر از 1:500 ثانیه کمتر نباشد .

وضعیت صحیح بدن در هنگام عکاسی :

  • بند دوربین را همیشه به دور گردن خود بیاندازید و آرنج را به تنه بچسبانید .
  • دوربین را دو دستی بگیرید و عضلات دست و شانه را منقبض نکنید .
  • تکیه دادن به دیوار ، درخت یا هر جسم سخت و پایدار دیگری میتواند در ایستا نگه داشتن دوربین به شما کمک کند .
  • میز یا سطح های افقی مانند نیمکت میتواند کمک خوبی باشد .
  • با یک دست دوربین را نگه داشته و دست دیگر را تکیه گاه لنز قرار دهید .
  • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کرده و حالت استوار ایستادن را ایجاد نمائید .
  • هنگام تصویر برداری در موقعیت زانو زده ، بالاتنه خود را با قرار دادن آرنج روی زانویتان استوا سازید .

لرزشگیر دوربین (Steadyshot) : این عملکرد در اکثر دوربینهای جدید قرار دارد و میتواند تاثیر لرزش دوربین را با معادل تقریبی 5/2 تا 5/3 گام سرعت شاتر کاهش دهد . با فعال کردن این کلید در روی صفحه نمایاب و یا LCD ، مقیاسی نمایش داده میشود که با ثابت شدن دستان و کاهش لرزش دوربین ، مقیاس لرزش نیز پایین می آید و در این هنگام میتوان شاتر را برای عکسبرداری فشرد . زمانی که لرزشگیر فعال است نباید به یکباره دکمه شاتر را بفشارید .

نکته : در مواقعی لرزشگیر دوربین نمیتواند کاربردی داشته باشد که به چند مورد اشاره میکنیم : عکسبرداری بدون فلاش و در شرایط نوری کم سرعت شاتر خیلی آهسته عکاسی از سوژه خیلی نزدیک (عکاسی ماکرو) استفاده از لنزهای تلسکوپی و که در این موارد باید از سه پایه استفاده کرد و سیستم لرزشگیر را غیر فعال کرد زیرا احتمال نقص در عملکرد Steadyshot وجود دارد .

3

 

در عکسهای بالا نمونه هایی از تک پایه ، سه پایه های معمولی و حرفه ای را مشاهده میکنید

ترک یک پاسخ