عکسچاپ
section background
تاریخچه عکاسی

تاریخچه عکاسی

لغت عکاسی معادل واژه انگلیسی photography  به معنی نور و نوشتن میباشد و یا به عبارتی دیگر نقاشی با نور . همان طوریکه در عکاسی ، نور جسام بر سطحی حساس به نور تاثیر گذاشته باعث خلق تصویر میشود .

فن آوری عکاسی ، حاصل تلاش 200 ساله بشر است . نخستین بار یک دانشمند فرانسوی بنام ژوزف نیسفور نیپس در سال 1822 م موفق به ثبت نخستین عکس تاریخ شد . او با قرار دادن یک صفحه فلزی قیراندود در یک جعبه تاریک ، از جلوی پنجره ، تصویر پشت بام را ثبت کرد .

در سال 1840 م یک انگلیسی به نام فاکس تالبوت با اختراع صفحات نگاتیو که میشد از روی آن بارها تصویر پوزتیو چاپ کرد ، گام بزرگی در پیشرفت عکاسی برداشت . این اختراع هنوز پایه   و اساس فیلم های عکاسی جدید است .

بالاخره در سال 1874 م یک شرکت انگلیسی اولین شیشه های خشک عکاسی را به بازار عرضه کرد و عکاسی جنبه عملی به خود گرفت . اما حمل و نقل مقدار زیادی شیشه ، از لحاظ سنگینی و شکنندگی ، هنوز دایره عمل را محدود میکرد ، تا اینکه چندی بعد فیلم جای شیشه را گرفت و عکاسی آماتوری رواج قابل ملاحضه ای یافت .

تکامل دوربین های عکاسی ادامه یافت ، دوربین های حجیم  و غول آسا جای خود را به دوربین های سبک و قابل حمل دادند . بکارگیری سرعتهای بالای شاتر ، لنزهای قابل تعویض و تنظیم کننده های خودکار باعث ساخت دوربین هایی شد که افراد غیر ماهر هم می توانستند عکس های مناسب بگیرند

عکس برداری رنگی در سال 1930 ابداع شد و در سال 1960 فیلم های 35 میلیمتری رنگی در اکثر دوربین ها استفاده میشد . امروزه برای عکاسی فقط کافیست ، لنز را به سوی صحنه مورد نظر نشانه گرفته و کلید شاتر را بفشارید ، اکثر تنظیمات را میتوان به عهده خود دوربین گذاشت .

شرط اول توفیق در کار شناخت کامل وسایل آن است . در مدتی که از اختراع عکاسی میگذرد ، ساختمان دوربین پیوسته در تغییر و تحول و تکامل بوده است . مخصوصا در سالهای اخیر با سرعتی که روند اختراعات به خود گرفته ، این تغییرات نیز سریعتر انجام میگیرد . کارخانه های متعدد ، دوربین های بسیار متنوعی عرضه میدارند که تعداد آنها دایما رو به افزایش است . اما با وجود چنین تنوعی در حقیقت اختلاف مهمی در میان دوربین ها نیست و اساس ساختمان آنها یکی است ، و تنها از نظر ظاهری مدام تغییر میکنند

سالگرد اختراع عکاسی را معمولا به دو شکل محاسبه میکنند : تاریخ اولین عکس باقیمانده از نی یپس (1826)      یا اعلام چگونگی عکسبرداری به شیوه داگرئوتیپی در فرهنگستان فرانسه (1839)

ترک یک پاسخ